PARAMETRE Araştırma Bilişim Planlama, Numarataj, Esri | PARAMETRE » Makaleler » Google Cloud‘da Esri ArcGIS ile yer bilimini uygulama

Google Cloud‘da Esri ArcGIS ile yer bilimini uygulama |  | P

Google, son 18 yıldır dünyadaki bilgileri düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek için çalışıyor. Bugün, üretilen verilerin çoğu konum farkındadır ve insanların sorduğu sorular "nerede" merkezlidir. COVID-19 için nerede test edilebilirim? Erken oylama nerede? Yakınımda nerede bir kahve dükkanı var?

Bu eğilimi iş dünyasında da görüyoruz ve Google Cloud'da, kuruluşunuzda coğrafi verilerin kullanımını sağlamaya odaklanıyoruz. Devlet kurumları, Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) haritalamasının geliştirilmesi ve devreye alınması sorumluluğunu üstlenmiş olabilir, ancak veri analitiği kurumsal iş akışlarına daha fazla gömülü hale geldikçe, sağlık, perakende, finansal hizmetler, medya ve eğlence ve üretim gibi diğer sektörler, önemli iş kararlarını bildirmek için konuma duyarlı veri kümelerini kullanılmaktadır.

Jeo-uzamsal veriler, kuruluşların araştırma, tedarik zinciri ve yollar ve köprüler gibi inşa edilmiş altyapılar hakkındaki eylemleri bilgilendirmek için çevrelerindeki fiziksel dünyanın dijital versiyonlarını oluşturmalarına olanak tanır. Büyük ve küçük şirketlerde yeni veri bilimi ekipleri kuruluyor ve coğrafi verilere girişleri genellikle geleneksel GIS ürünlerine kıyasla analitik araçlar aracılığıyla oluyor. Esri ArcGIS Enterprise'ı Google Cloud üzerinde çalıştırma yeteneği, ikisi arasında bir köprü sağlar.

Esri, elli yılı aşkın bir süredir küresel olarak temel GIS uygulaması olmuştur ve yüz binlerce kuruluş, bilgileri haritalar içinde görselleştirmek için Esri platformundan yararlanmaktadır. Esri'yi Google Cloud'da, özellikle Esri ArcGIS Enterprise'da çalıştırarak, birçok gelişmiş Google Cloud hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Temel düzeyde, Linux veya Windows işletim sistemlerinde standart Compute Engine sanal makine örneklerinde Google Cloud üzerinde Esri ArcGIS Enterprise, Portal, WebAdapter, Image Server veya Tile Cache ve Datastore çalıştırabilirsiniz. Compute Engine, Google'ın dünya çapındaki yüksek hızlı ağını kullanırken her boyuttaki iş yüküne hızla ve kolayca ölçeklenen yüksek performanslı sanal makineler oluşturmayı ve yapılandırmayı kolaylaştırır. Özel makine türleri ile, önceden tanımlanmış vCPU ve bellek miktarlarına kıyasla önemli miktarda maliyet tasarrufu için sanal makinelerinizin her birindeki sanal CPU (vCPU) ve RAM sayısını yapılandırabilirsiniz . Benzer şekilde, Compute Engine sanal makineleri sabit kapasiteli bir SSD ile birlikte verilmez , bu nedenle gerekli SSD'nizi almak için ihtiyacınız olandan daha büyük sanal makineler satın almanız gerekmez.

ArcGIS Enterprise'ı dağıtmak için PowerShell DSC ve Chef Automation gibi otomatik dağıtım araçlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca, Google Cloud'a taşınan önemli sayıda ArcGIS Enterprise dağıtımı, Windows Sunucu tabanlıdır. Google Cloud, kurumsal düzeyde destekle Windows ve Microsoft tabanlı iş yükleri için birinci sınıf bir deneyim sunar. Mevcut altyapı hiyerarşi yönetiminizde herhangi bir kesinti olmamasını sağlamak için Active Directory'yi Google Cloud Directory Sync hizmetiyle birleştirebilir veya Microsoft Active Directory için Yönetilen Hizmeti kullanabilirsiniz. Ek olarak, tümü Esri ArcGIS Enterprise ile uyumlu olan Google Cloud yük dengeleyicileri, yönetilen SSL sertifikalarını, yönetilen veritabanlarını (SQL Server ve Postgres) ve NoOps sunucusuz veri ambarı BigQuery'yi çağırabilirsiniz.

Analiz çerçevesi olarak BigQuery'yi seçen Google Cloud müşterileri, muazzam ölçeklendirme kapasitesine sahip bir platformun keyfini çıkarıyor. Yüzlerce petabaytı aşan veri hacmine sahip, onlarca PB'yi tarayan sorgular çalıştıran, tablo başına saniyede gigabayt akış sağlayan ve on binlerce eşzamanlı sorgu çalıştıran müşterilerimiz var. Bu arada, açık, kurumsal kullanıma hazır, güvenilir, kullanımı kolay ve güvenli bir veritabanı arayan kuruluşlar, Cloud SQL'e güveniyor. BigQuery ve Cloud SQL sıkı bir şekilde entegre edilmiştir ve her ikisi de coğrafi veri türleri ve işlevleri için birinci sınıf desteğe sahiptir. PostGIS kullanıcıları bu hizmetlerin her ikisiyle de kendilerini evlerinde gibi hissedeceklerdir.

Bir ArcGIS kullanıcısı olarak, Google Cloud SDK'yı kullanarak bir Python not defterinden BigQuery'deki verilere erişebilir ve ardından bu verileri bir özellik hizmeti aracılığıyla ArcGIS Enterprise web hizmetlerine yazabilir veya bunları kendi coğrafi işleme iş akışlarınız için girdi olarak kullanabilirsiniz. Google Cloud, çeşitli coğrafi işleme iş akışları arasında veri birlikte çalışabilirliği sağlamak için Safe Software'in FME ETL aracını da sunmaktadır.

Ardından, verileriniz Google Cloud'un analiz çözümleri paketine girdikten sonra, arazi kullanımı, altyapı durumu ve çevresel değişiklikler gibi sorulara Google Cloud AI/ML özelliklerini uygulayabilirsiniz. Yapay zekayı jeo-uzamsal verilerle kullanmanın, toplulukların politika uygulama şeklini temelden değiştirme ve çalıştıkları, yaşadıkları ve geliştikleri alanlarda yatırımları yönlendirme gücüne sahip olacağına inanıyoruz.

Kaynak: Google Cloud Blog

https://www.parametre.com/makaleler/google-cloudda-esri-arcgis-ile-yer-bilimini-uygulama